Lepení tapety již není náročným procesem, kvůli kterému je třeba volat tapetáře. S pomocí našeho návodu "Jak tapetovat" zvládnete aplikaci tapety nebo fototapety sami a s perfektním výsledkem.

 1. Kontrola tapety před lepením
 2. Příprava podkladu pro lepení tapet
 3. Co budete k lepení tapet potřebovat
 4. Důležité informace při lepení tapet
 5. Tapetování krok za krokem
 6. Lepení bordury

jak tapetovat - návod jak nalepit tapetu krok za krokem

Kontrola tapety před lepením

Rozložte vliesovou tapetu na čistou a suchou tapetu a pečlivě zkontrolujte její bezvadnost. Tapety se stejným číselným kódem musí mít stejné číslo výrobní šarže pro zaručení identického barevného odstínu (např. tapeta č. 6238-12, výrobní šarže 9A). Pokud se výrobní šarže liší, nerozbalujte, prosím, balení, tapetu vám vyměníme za kusy se shodnou šarží. U přetíratelných tapet není GO-PRO není šarže důležitá.

Důležitá je také kontrola identického barevného odstínu, případných skvrn a jakýchkoliv barevných odlišností. Pokud cokoliv nesouhlasí, tapetu nestříhejte a nelepte. Reklamovat lze pouze celé role.

Pokud šarže i barevné odstíny souhlasí, můžete přistoupit k dalšímu kroku.

Příprava podkladu pro lepení tapet

Povrch stěny musí být pevný, barevně sjednocený, suchý, čistý, rovný, hladký a zbavený nečistot a mastnoty. Případné nerovnosti vyrovnejte tmelem. Staré tapety, nepevné malby a nátěry na olejové bázi musí být ze stěny důkladně odstraněny. Používejte jen vhodné přípravky, aby na zdi nevznikly fleky, které by mohly prosvítat skrze tapetu.

Kontrola vlhkost a savost podkladu/stěny před lepením tapety

Vlhké podklady nejsou vhodné pro lepení tapet, proto je třeba ověřit vlhkost stěny. Test se provádí následovně: Na stěnu připevněte igelitovou folii o rozměrech 10×10 cm pomocí lepicí pásky kolem dokola. Po 24 hodinách ji zkontrolujte. V případě, že není fólie orosená, podklad je vhodný.

V případě, že je stěna nesavá, je třeba ji před lepením přebrousit.

Čerstvou omítku, sádrokarton a veškeré savé podklady nejprve opatřete penetrací, která povrch dokonale sjednotí a připraví. Pokud penetraci neprovedete, může dojít k předčasnému vyschnutí lepidla a vliesová fototapeta nebude na zvoleném podkladu držet. Penetraci můžete provést nátěrem značky Pufas, případně lepidlem na tapety dle návodu výrobce. Pokud budete tapetu přetírat, podklad může být barevně odlišný.

Co budete k lepení tapet potřebovat

Správně zvolené náčiní značně ulehčí práci při lepení vliesové tapety na zeď.

 • tapetové lepidlo (speciální lepidlo na vliesové tapety Euro 3000 vlies značky Pufas)
 • kbelík pro přípravu lepidla
 • olovnice (či těžší předmět na provázku)
 • stěrka
 • váleček pro nanesení lepidla
 • přítlačný váleček nebo tapetovací kartáč
 • řezací nůž s ostrou čepelí
 • metr
 • vlhká houbička
 • tužka

Aplikace tapety na zeď a řezání tapety

Délka pásu se bude rovnat výšce místnosti s přesahem 5 cm navíc nahoře i dole na zarovnání. V případě, že se jedná o tapetu se vzorem, přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch tapety si raději označte tužkou, aby nedošlo při lepení tapet k převrácení pásu tapety.

jak tapetovat - potřeby pro tapetování

Důležité informace při lepení tapet

 • Vždy lepte tapety za denního světla, při zavřeném okně a dveřích a nevypínejte topení. Pokud lepidlo brzy vyschne, vytvoří se na tapetě boule. Ideální teplota v místnosti pro lepení tapet je 20 °C. Neurychlujte schnutí lepidla intenzivnějším topením.
 • Při aplikaci vliesových tapet se lepidlo nanáší pouze na stěnu.
 • Stropy raději lepte ve dvojici.
 • Při lepení tapet přes zásuvky a vypínače vypněte el. proud a odšroubujte kryt, nalepte tapetu a pak vyřízněte.
 • Při lepení tapet okenních výklenků nechte tapetu přečnívat a potom ji přesně odřízněte.
 • U radiátorů stačí tapetu 10-15 cm založit.

Tapetování krok za krokem

 1. První pás tapety lepíme od okna směrem ke dveřím. Předem si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Tapety lepte na styk, jen v rozích a na problémových místech je můžete přelepit přes sebe.
 2. Aplikujte připravené lepidlo na povrch stěny (lepidlo můžete aplikovat na zeď s lehkým přesahem než je samotná šíře nalepovaného pruhu tapety). Stěrkou rozetřete lepidlo do tenké jednotné vrstvy. Dávejte pozor, aby vrstva lepidla nebyla příliš tlustá.
 3. Vezměte první pruh tapety. Zkontrolujte, kde je horní část. Postupně nalepte tapetu na zeď odshora dolů. Při napojování kontrolujte návaznost vzorů tapety a v případě potřeby tapetu posuňte jemným pohybem po zdi.
 4. Abyste zabránili vzduchovými bublinám, vyhlaďte při lepení tapetu směrem od středu ke krajům tapetovacím kartáčem, lehkým poklepáváním se švy spojí. Některé bubliny nebude možné odstranit, ty by měly zmizet do tří dnů.
 5. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřízněte nožem pomocí pravítka. Zbytky lepidla odstraňte pokud možno ihned pomocí vlhké houbičky.
 6. Po dokončení aplikace doporučujeme přejet přes tapetu suchým malířským válečkem pro dokonalé přilnutí tapety.

Lepení bordury

Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, na zaschlou tapetu si pomocí tužky a pravítka označte místo, kde ji chcete nalepit. Pomocí ostrého řezacího nože a pravítka tapetu vyřízněte a potom ji odstraňte. Borduru vlepte do vyříznutého místa. V případě nutnosti je možné nalepit borduru přímo na tapetu disperzním lepidlem Pufas, u tapet typu GO-PRO to ale nedoporučujeme.

Přejeme hodně zdaru při aplikaci tapety. Ať Vás těší Vaše nová tapeta každý den!

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Doprava zdarma při nákupu nad 2000,- Kč.  Zboží Vám doručíme přes dopravce: Česká pošta, DPD či Zásilkovna.

 

Záruka vrácení peněz

Záruka vrácení peněz

Pokud vám objednané zboží nebude vyhovovat, můžete jej vrátit do 30ti dnů od doručení bez udání důvodu.


                   

Široký výběr zboží

Široký výběr zboží

V naší nabídce je více jak 10 000 produktů. Jsme výrobci bytových dekorací a zárověň hrdí partneři proslulých světových značek.